Thumbdata nedir – Thumbdata ne işe yarar

thumbdata nedir

.Thumbdata veya .thumbnails olarak bilinen dosyaların Türkçe karşılığı küçük resim olarak tanımlanır. Kameranın çekim kalitesine bağlı olarak bu dosyalar çok büyük boyutlu olabilmektedir. Bu yüzden Android işletim sistemi onları küçük boyutlu ve düşük çözünürlüklü bir hale sokmaktadır. Bazı Android sürümlerinde Thumbdata olarak adlandırılan dosyalar bazılarında da thumbnails olarak adlandırılmaktadır. Android işletim sisteminde yer almakta olan bu klasör standart bir Android klasörü olmasıyla bilinir ve bu klasör uygulamalarda kullanılan Thumbnails unsurlarını depolamak maksadıyla kullanılmaktadır. Yanına ek rakamlar alarak; örneğin Thumbdata3 şeklinde de ifade edilebilmektedir.

.Thumbdata Nedir?

Thumbdata mevzusu açıldığında ilk akla gelen mevzu .thumbdata nedir konusu olmaktadır. Thumbdata, resimlerin ön izlemeleri ya da görsele yönelik programların direkt resimleri göstererek gerek daha fazla kaynak harcamasını önlemek gerekse de daha hızlı işlem yapmalarını sağlamak maksadıyla oluşturdukları dosyacıklara denir. Şayet bunlar silinirse kullanılan programlarda oluşturulan albümlerde ön izleme yapılamaz. Bu dosya biçimini kullanan programların dosyanın silinmesi sonucu etkilenmesi söz konusu olabilir.

Thumbdata Ne İşe Yarar?

Thumbdata konusu açıldığında akla gelen diğer bir soru thumbdata ne işe yarar olmaktadır. Thumbdata formatı indeksleme ve ön belleğe alma maksadıyla kullanılır ve muhtemelen işlenmiş görüntülerin küçük resimlerini de içermektedir. Görüntü ön izlemelerinin (küçük resimler) hızlı bir şekilde ekrana yüklenebilmesi için oluşturulur; kullanıcılar, bilhassa büyük bir kitaplıkları varsa görüntülerine göz attıklarında herhangi bir yavaş işleyiş yaşamazlar.

Thumbdata dosyalarıyla ilgili sorun, galeri veya kamera uygulamasının karşılaştığı her görüntüyle birlikte büyümelerdir ve bu nedenle thumbdata dizinleri, cihazdan silinen görüntüler hakkındaki verileri bile potansiyel olarak depolayabilmektedir. Dolayısıyla, depolama alanındaki tüm resimler silinse bile bir veya daha fazla thumbdata dosyasının yer kaplayacağı bir durum meydana gelebilmektedir.

Telefonda Thumbdata Nedir?

Thumbdata konusuna ilişkin bir diğer mevzu ise telefonda thumbdata nedir sorusu olmaktadır. Thumbdata dosyaları varsayılan ayarlar kapsamında gizlidir, bu sebeple gizli dosyaları gösterme seçeneği yoksa dosyaların farkında olmanız neredeyse imkansızdır. Görüntülerin varsayılan olarak nereye kaydedildiğine bağlı olarak bunlar SD kartında veya dahili depolamada /DCIM/.thumbnails klasöründe bulunabilmektedir.

Android Thumbdata Nedir?

Thumbdata hususuna ilişkin önemli bir diğer mevzu ise Android thumbdata nedir konusu olmaktadır. Thumbdata ya da küçük resim adı verilen bu dosyalar telefonda bulunan görsel içeriklerin açılması gerekmeksizin basitçe bir ön izleme imkanı sağlaması için otomatik olarak oluşturulur. Çoğunlukla büyük kolaylık sağlasa da çoğu platformda sistemi en çok yoran durumlardan biridir. Bunlar galeri uygulamaları tarafından oluşturulmaktadır.

 

Thumbdata Dosyası Nedir?

Çoğu zaman pek çok kullanıcının fark etmediği ve genelde gizli dosya olarak cihazlarda yer alan thumbdata dosyası nedir kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Eğer bu klasör sistemde gözükmüyorsa gizli dosyaları göster seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında thumbdata dosyası görünür olacaktır. Belirli zaman aralıklarıyla bu klasördeki veriler silinirse Android sistemi daha rahat ve hızlı çalışacaktır. Dosya boyutunun daha fazla büyümesi bu şekilde önlenebilir.

Bu dosyalardan bazılarının silinmesi belli uygulamaların doğru çalışmasını önleyebilir veya içindeki bilgilerin silinmesine sebep olabilir. Böyle hassas bir durumla karşılaşılmak istenmediğinde ilgili dosyaların başka bir ortama kaydedilmesi yerinde olacaktır.

Thumbdata Ne Demek?

Thumbdata ne demek sorusuna farklı uygulama ve hizmetlere ait küçük resimlerin tutulduğu klasörün ismidir cevabı verilebilir. Bu isimlendirme farklı sürümlere göre değişmekte; zaman zaman thumbdata olarak kimi zaman da thumbnails olarak adlandırılmaktadır. Bu klasörlerin içinde gerekli veya gereksiz pek çok resim bulunabilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir