Thumbdata nedir – Thumbdata ne işe yarar

[wps_toc style=”default” title=”İçerik Listesi” heading_levels=”1,2,3,4,5,6″ show_heirarchy=”yes” bullet_spacing=”yes” ordered_list=”yes”]

.Thumbdata Nedir?

“Thumbdata” (bazen “.thumbdata” olarak da yazılır) bir Android işletim sistemi veritabanı dosyasıdır. Bu dosya, cihazdaki medya dosyalarının küçük önizleme görüntüleri için oluşturulan bir ön bellek dosyasıdır.
Android, medya dosyaları (resimler, videolar vb.) için küçük önizleme görüntüleri oluşturur ve bunları “Thumbdata” veritabanı dosyasında saklar. Bu, cihazın galeri uygulaması gibi medya görüntüleyicilerinin, yüksek kaliteli resimler yerine daha küçük önizleme görüntüleri yükleyerek daha hızlı ve daha akıcı bir deneyim sunmasına olanak tanır.

Ancak, bu dosya bazen cihazda gereksiz yer kaplar ve bazı durumlarda da gizlilik endişelerine neden olabilir. Özellikle, bu dosya, cihazın depolama alanını düzenli olarak temizlemediğinizde büyüyebilir ve gizlilik endişelerine neden olabilecek medya dosyalarının küçük önizlemelerini saklar. Bu nedenle, bazı kullanıcılar bu dosyayı silmeyi tercih ederler, ancak bu durumda, cihaz galerisi uygulaması veya medya görüntüleyicileri daha yavaş çalışabilir.

.Thumbdata veya .thumbnails olarak bilinen dosyaların Türkçe karşılığı küçük resim olarak tanımlanır. Kameranın çekim kalitesine bağlı olarak bu dosyalar çok büyük boyutlu olabilmektedir. Bu yüzden Android işletim sistemi onları küçük boyutlu ve düşük çözünürlüklü bir hale sokmaktadır. Bazı Android sürümlerinde Thumbdata olarak adlandırılan dosyalar bazılarında da thumbnails olarak adlandırılmaktadır. Android işletim sisteminde yer almakta olan bu klasör standart bir Android klasörü olmasıyla bilinir ve bu klasör uygulamalarda kullanılan Thumbnails unsurlarını depolamak maksadıyla kullanılmaktadır. Yanına ek rakamlar alarak; örneğin Thumbdata3 şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Thumbnail silinirse ne olur?

 Şayet thumbnail dosyaları silinirse kullanılan programlarda oluşturulan albümlerde ön izleme yapılamaz. Bu dosya biçimini kullanan programların dosyanın silinmesi sonucu etkilenmesi söz konusu olabilir.

Eğer bir thumbnail (küçük resim) silinirse, ilgili medyanın (video, görsel vb.) önizlemesi görüntülenemeyebilir veya yanlış bir önizleme gösterilebilir. Bu durum, içeriğin görünürlüğünü azaltabilir ve kullanıcıların içeriğe erişimini zorlaştırabilir. Bu nedenle, önemli medya dosyalarının yedeği alınmalı ve herhangi bir sorun durumunda yeniden yüklenebilmelidir.

Thumbdata Ne İşe Yarar?

Thumbdata konusu açıldığında akla gelen diğer bir soru thumbdata ne işe yarar olmaktadır. Thumbdata formatı indeksleme ve ön belleğe alma maksadıyla kullanılır ve muhtemelen işlenmiş görüntülerin küçük resimlerini de içermektedir. Görüntü ön izlemelerinin (küçük resimler) hızlı bir şekilde ekrana yüklenebilmesi için oluşturulur; kullanıcılar, bilhassa büyük bir kitaplıkları varsa görüntülerine göz attıklarında herhangi bir yavaş işleyiş yaşamazlar.

Thumbdata dosyalarıyla ilgili sorun, galeri veya kamera uygulamasının karşılaştığı her görüntüyle birlikte büyümelerdir ve bu nedenle thumbdata dizinleri, cihazdan silinen görüntüler hakkındaki verileri bile potansiyel olarak depolayabilmektedir. Dolayısıyla, depolama alanındaki tüm resimler silinse bile bir veya daha fazla thumbdata dosyasının yer kaplayacağı bir durum meydana gelebilmektedir.

Telefonda Thumbdata Nedir?

Thumbdata konusuna ilişkin bir diğer mevzu ise telefonda thumbdata nedir sorusu olmaktadır. Thumbdata dosyaları varsayılan ayarlar kapsamında gizlidir, bu sebeple gizli dosyaları gösterme seçeneği yoksa dosyaların farkında olmanız neredeyse imkansızdır. Görüntülerin varsayılan olarak nereye kaydedildiğine bağlı olarak bunlar SD kartında veya dahili depolamada /DCIM/.thumbnails klasöründe bulunabilmektedir.

Android Thumbdata Nedir?

Thumbdata hususuna ilişkin önemli bir diğer mevzu ise Android thumbdata nedir konusu olmaktadır. Thumbdata ya da küçük resim adı verilen bu dosyalar telefonda bulunan görsel içeriklerin açılması gerekmeksizin basitçe bir ön izleme imkanı sağlaması için otomatik olarak oluşturulur. Çoğunlukla büyük kolaylık sağlasa da çoğu platformda sistemi en çok yoran durumlardan biridir. Bunlar galeri uygulamaları tarafından oluşturulmaktadır.

 

Thumbdata Dosyası Nedir?

Çoğu zaman pek çok kullanıcının fark etmediği ve genelde gizli dosya olarak cihazlarda yer alan thumbdata dosyası nedir kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Eğer bu klasör sistemde gözükmüyorsa gizli dosyaları göster seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında thumbdata dosyası görünür olacaktır. Belirli zaman aralıklarıyla bu klasördeki veriler silinirse Android sistemi daha rahat ve hızlı çalışacaktır. Dosya boyutunun daha fazla büyümesi bu şekilde önlenebilir.

Bu dosyalardan bazılarının silinmesi belli uygulamaların doğru çalışmasını önleyebilir veya içindeki bilgilerin silinmesine sebep olabilir. Böyle hassas bir durumla karşılaşılmak istenmediğinde ilgili dosyaların başka bir ortama kaydedilmesi yerinde olacaktır.

Thumbdata Dosyası Nasıl Açılır?

Thumbdata Ne Demek?

Thumbdata ne demek sorusuna farklı uygulama ve hizmetlere ait küçük resimlerin tutulduğu klasörün ismidir cevabı verilebilir. Bu isimlendirme farklı sürümlere göre değişmekte; zaman zaman thumbdata olarak kimi zaman da thumbnails olarak adlandırılmaktadır. Bu klasörlerin içinde gerekli veya gereksiz pek çok resim bulunabilmektedir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir