En İyi Dosya Arama Programı

hızlı dosya arama programı pc

Bilgisayarlarımızda kullandığımız dosya ve klasörlere hızlı bir şekilde erişim sağlamak isteriz. Bazen sık kullanmadığımız fakat ihtiyaç duyduğumuzda nerede olduğunu hatırlamayarak klasörleri tek tek aradığımız dosyalar olmaktadır. Böyle detaylı aramamak için dosyaların kısayollarını masa üstüne atabiliriz. Ama zamanla dosya sayısının artması ile masaüstünde yer kalmayacak ve çok karışık olacaktır. Bu kargaşadan kurtulmak için kullanabileceğiniz en iyi dosya arama programıEverything” olacaktır. Bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasörlere bu program ile saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

 

 Everything En İyi Dosya Arama Programı;

Eğer sizde ücretsiz en iyi dosya arama programı istiyorsanız Everything bilgisayarınızda olması gereken bir programdır. Everything uygulamasını https://www.voidtools.com/tr-tr/ sitesinden işletim sisteminizi destekleyen formatta indirerek, ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama Windows’un XP, Vista, 7, 8, ve 10 işletim sistemlerinde kullanılabilir. Kurulumu gayet basit ve program Türkçe dil desteği sunulmaktadır. Site üzerinden bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırdığınızda yükleme gerçekleşir. Masa üstüne eklenen arama simgesinden uygulamaya giriş yapabilirisiniz. Program bilgisayarınızdaki dosyaların kapasitesine göre saniyeler içinde veya en fazla 1 dakika içinde indeksleme işlemi yapar. İndeksleme işlemi sonunda program kullanıma hazırdır.

 

Everything ile PC’De Dosya Arama;

Program kullanışlı sade arayüzü ile en iyi dosya açma programıdır. Arama kısmına aratmak istediğiniz dosya adını yazmanız yeterlidir. Arama sonuçları siz daha dosya/klasör adını yazarken listelenmeye başlar. Listelenen seçenekleri filtreleyebilmeniz mümkündür. Arama kısmında yazdığınız doysa adı ile ilgili olan resim, video, müzik ve belgeleri toplu şekilde listeler. Program çubuğunda yer alan arama sekmesi ile filtreleme yapabilirsiniz. Bu sekmede açılan ses, belge, klasör, resim ve görüntü seçeneklerinden birini seçerek listeyi daraltabilirsiniz. En iyi arama uygulaması olan Everything Windows arama sistemine göre daha hızlı ve bulanabilir sonuçlar vermektedir. Başka bir filtreleme kısa yolu ise aramak istediğiniz dosya adının sonuna dosya uzantısı eklemek olacaktır. Örnek verecek olursak aratmak istediğimiz kelime “araba” olsun. Arama kısmına “araba *.*mp3” yazdığınızda araba ile ilgili sadece mp3 dosyalar listelenir. Kelime sonuna “araba*.*png” eklerseniz araba ile ilgili resim dosyalarını listeleyecektir. Burada önemli olan program üst çubuğu arama sekmesinde “her şey” seçili olmasıdır.

 

 Everything ile Çok Hızlı Dosya Bulma;

 Yaptığınız dosya ve klasör aramalarınızda Everything programı çok hızlı sonuç verir. Bu sebeple hızlı dosya arama programı unvanını sonuna kadar hak etmektedir. Bunu hızlı bir şekilde yapmasının sebebi bilgisayardaki tüm dosyaları indekslemesidir. Bilgisayarınıza yeni dosya eklediğinizde program güncelleme yaparak dosyanızı saniyeler içinde bulur. Program bilgisayarınızda aşırı yer kaplamaz. 1.000.000 dosyada 75 MB RAM ve 45 MB disk alanını işgal eder. Everything ile dosya içeriklerine de erişim sağlayabilirsiniz. Fakat dosya içerikleri indeksleme işlemine tabi tutulmaz.

 

 Ücretsiz Hızlı En İyi Dosya Arama Programı;

Bilgisayarda dosya arama programı oldukça faydalıdır. Özellikle bilgisayarınıza çok dosya indiriyor, bu dosyaları bulmakta zorlanıyorsanız Everything dosya arama programı tam size göre. Program sayesinde bulduğunuz listelenen dosya ve klasörlerinizi boyut ve zamana göre sıralayabilirsiniz. Bu program bilgisayar sabit diskleri, taşınabilir bellek ve USP sürücülerindeki dosyalarınızı bulur. Windows dosya arama programı bazen bazı dosyaları bulamamakta ve arama işlemi uzun sürmektedir. Bu sebeple en iyi dosya arama programı olan Everything bu konudaki ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

 

 Dosya Arama Programı;

Everything dosya arama programları içerisinde ön plana çıkan en iyi dosya arama programıdır. Everything ağ sürücülerini indeksleme yapabilir. Reklam destekli yazılım, casus ve kötü amaçlı yazılım içermez.

 

Avafind bir başka dosya arama programıdır. Bu programda kullanışlı olup ücretsiz bilgisayara indirilebilmektedir. Avafind son güncellemeyi 2009 yılında yaptığından dolayı, gelişmiş özellikleri kullanabilmek için bir kerelik satın alınması gerekmektedir. Kullanıcının hatırlayamadığı dosya isimlerinde joker karakter kullanabilmektedir.

 

Bir başka dosya arama programı olan SearchMyFiles’tir. Bu programın arama hızı yavaştır. SearchMyFiles programının özellikleri çoktur. Gizli ve şifreli dosyaları bulma özelliği aktif edilebildiğinden kullanıcı dostu değildir. Sıkıştırılmış ve salt okunur dosyaları arayabilir. Metin içeriklerini arayabilir, dosyanın boyut aralığını belirler. İlerleme çubuğu olmadığından arama işleminin devam edip etmediğini anlamanız mümkün değildir. Dosyanızı bulmadığınızı zannedip aramayı durdurabilirsiniz.

 

Bu iki programa kıyasla, Everything daha hızlı ve tüm özelliklerinin ücretsiz olması avantajıyla en iyi dosya arama programıdır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir