En İyi Kış Lastiği Markası

Kış Lastiği Tavsiye Marka

En çetin kış şartlarında en iyi performansları ile yolda güvenli sürüşler sağlayan en iyi kış lastiği markalarını sizler için araştırarak listeledik. Kış geldi çattı. Karlı yollar, sertleşen ve buz tutmuş zeminler kaçınılmaz oldu. Hal böyle olunca da bu durum sizleri araçlarınız için lastik seçimlerine yönlendirdi. En iyi kış lastiği markası hangisi, hangi kış lastiğini almalıyım diye sorular kafanızda gezinmeye başladı. Yaz mevsimi lastikleri kışın yani 7 derecenin altına düşmüş soğuk havalarda sertleşmekte bu durum da lastiğin yola tutulmasını zorlaştırmaktadır. Mevsim içerisinde yükselen hava sıcaklığı olsa dahi yaz lastikleri yumuşamaya başlar, esneme yapar ve yola tutunması yine de zorlaşmış olur.

En İyi Kış Lastiği Markası

Gelişen teknolojiyle her mevsime uyan 4 mevsim kış lastikleri diye adlandırılan lastikler günümüzde yer alsa lastiklerde verimli performans elde etmek için yaz-kış olarak iki ayrı şekilde lastikler almanızı öneririz. Dört mevsim kış lastikleri ayrı ayrı lastik almaktan bütçenize göre daha avantajlı gelse de bazı sakıncaları vardır. Mesela aracınızın daha fazla yakıt tüketmesi, araç içinden yol sesinin fazla duyulması, her mevsimde verimli performans sağlamaması gibi sorunlardır. Verimli performansın en önemli özelliği hiç kuşkusuz aracınızın fren sistemidir. Tüm bu problemleri yaşamamak için yaz ve kış ayrı olan lastikleri tercih etmenizde fayda vardır.

En İyi Kış Lastiklerini Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Karlı ve buzlu zeminlerde güvenli ve konforlu sürüşler için alacağınız kış lastiklerinin 3PMSF kış sertifikasının olmasına dikkat etmelisiniz. Hangi lastik ya da hangi marka alırsanız alın öncelikle bu sertifikasına bakın. Araç modelinize uygun lastikleri tercih etmelisiniz. Bu tercihi yaparken de aracınızın marka, model ve motor tipine uygun lastikleri seçmelisiniz. Aracınıza en uygun kış lastiklerini seçerken lastik ebatlarınızı, jant çapı genişliği, lastik yüksekliği gibi özellikleri bilmelisiniz. Belirttiğimiz tüm bu hususlara dikkat etmeniz durumunda en iyi lastik seçimini yapmakta zorlanmazsınız.

En İyi Kış Lastiği Markası ve Modelleri

Karda fren ve çekiş gücü yönünden en iyi kış lastiği çok önemlidir. Performans, verimlilik, sağlamlık ve dayanıklılık yönünde en iyi kış lastiği markaları şunlardır;

Michelin Alpin 5 Oto Kış Lastiği

En İyi Kış Lastiği Markası
En İyi Kış Lastiği Markası 2023

Buz tutmuş karla kaplı kaygan yollarda üstün performansı ve yol tutuşu ile güvenli sürüş keyfi sunar. Dayanıklılık ve sağlamlık da isim yapmış en iyi lastik markasıdır. Lastik diş derinlikleri, ekstra kış lastik desenleri ile keskin virajlarda, engebelerde, çukurlarda, tümseklerde mükemmel bir hareket kabiliyeti sunar. Sarsılmaları ve savrulmaları en aza indirgeyen yapısı ile yol sesi seviyesi de oldukça düşüktür. 205 cm genişlik, 55 cm yükseklik, 16 tam çap özelliklerine sahip lastik en çok tercih edilen kış lastik markalarındandır.  E sınıfı yakıt tasarrufu, B sınıfı ıslak yol tutuşu, 68 dB ses seviyesi ile zorlu yollarda hızınızı kesmeden keyifli sürüşler yaparsınız. 1 adet fiyatı 350 TL civarındadır.

Michelin Alpin 5 Kış Lastiği Test Sonuçları

 

Nokian D4 Kış Lastiği

Hassas kaygan yollarda zorlu kış mevsimlerinde güvenli sürüşün lideridir. Dişli lastik desenleriyle, sağlam yol tutuşu sağlayan marka zamanla lastiklerde aşınma gibi sıkıntılar yapmaz. Klasik, spor ya da modern her türlü arabalara uyum sağlar lastik ebatlarıyla piyasada bulunan kaliteli lastik markalarındandır. Düşük yakıt tasarrufu, minimum ses seviyesi, üstün aşınma direnci, kışın mükemmel direksiyon hakimiyeti sunmaktadır. Sayısız testlerden birinci çıkmış Finlandiya markalı lastik firmasıdır. İhtiyaç ve isteklerinize cevap vereni taban genişliği ile eleştirilse de üstün yol tutuşu sağlayarak kullanıcılarından olumlu çok sayıda yorum alan en iyi lastik markalarındandır. 1 adet 300 TL civarındadır.

Lassa Snoways3 Oto Kış Lastiği

Kaygan zeminlerde üstün yol performansı sunan, lastik üzerindeki diş desenleriyle yola tutuşu verimliliği üst kalitede olan en iyi kış lastik markalarındandır. Virajlı, engebeli, tümsekli, karlı, buzlu hangi yol olursa olsun verimli ve güvenli yol tutuşu sunar. Türkiye’nin ilk yerli lastik markasıdır. Lastiklerine özel üretilmiş silikalı hamur dizaynı ile esnek yapıdadır. Her marka ve model aracınıza uygun olarak tasarlanan lastik model ve ebatlarıyla piyasada kalitesini kanıtlamıştır. Mükemmel diş derinlikleri ile gizli buzlanma gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmazsınız. 1 adet fiyatı 250 TL civarındadır.

Çapı, genişliği, hafifliği, yakıt tüketimi, fren mesafesi ve performansı gibi hususları dikkate alarak en iyi lastik seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Edindiğiniz deneyimlerle memnun kaldığınız ya da beğenmediğiniz lastik markalarını bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kış Lastiği Takma zorunluluğu ile ilgili resmi gazetede yayınlanan yürürlüğe ve ekinde bulunan kabul gören lastik desenlerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir