Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Saç dökülmesi problemi hemen her yaşta görülebilen bir problemdir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan insanlar ilk olarak çözümü şampuanlarda ararlar. Peki şampuanlar gerçekten saç üzerinde bu kadar etkili mi ? Şampuanların saç dökülmesine karşı bir etkisi var mı? gibi pek çok soruya bu yazıda yer vereceğiz.

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan

Bilimsel olarak Alopecia olarak isimlendirilen saç dökülmesi problemi 16 yaştan sonra pek çok insan da görülebilen yaygın bir problemdir. Bu konuda ufak bir araştırma yapmaya kalksanız bile saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olan ve bunun için çözüm arayan pek çok insan görebilirsiniz. Bu araştırmaların haklılık payı fazladır,ancak saç dökülmesi problemlerin kaynağı her zaman aynı olmayabiliyor.

Bir çok kişi bazı şampuanlar kullanarak saç dökülmesi problemini çözebiliyor. Fakat aynı şampuanın sizin saçlarınız üzerinde de etkili olabileceği pek doğru bir düşünce değildir. Saç dökülmesi problemi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin, genetik faktörler, guatr, ilaç kullanımı bağışıklı sistemiyle ilgili  rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olan başlıca problemlerdir. Az önce belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin her nedeni aynı olamayacağı gibi buna karşın çözümü de aynı olamaz. Saç dökülmesinin tedavi edilebilmesi için öncelikle döküntünün kaynağı bulunmalıdır. Forum ya da internet sitelerinden saç dökülmeleri ile ilgili alınan tavsiyeler doğru olamayabilir,hatta sorunu daha da büyütebilir.

Saç Dökülmesi Mutlaka Tedavi Edilmelidir

Saç dökülmesi tedavisi için doğru zamanda doğru hamleler yapmak gerekir. Bu sayede saç dökülmesi önüne geçilebilir bir rahatsızlıktır. Ancak pek çok kişi genetik faktörlerden dolayı saç dökülmesine normal bir şey gibi bakıp ailemde herkesin saçları dökülmüş benim de dökülmesi normal yanılgısına düşebiliyorlar. Ayrıca pek çok kişi de saç dökülmesi problemini çokça abartıp mutsuz olmakta, ve bundan dolayı psikolojik tedavi alacak duruma dahi düşebiliyorlar. Ancak doğru zamanda doktora başvurulur ve sorunun çözümü için tedavi hamlelerine başlanırsa saç dökülmesi problemi kalıcı olmayacaktır.

Her Şampuan Saç Dökülmesinde Etkili Değildir

Pek çok kişi bazı şampuanların saç dökülmesine karşı bir çözüm olduğunu düşünmektedirler. Ancak yanılmaktadırlar, şampuan her zaman saç dökülmesi problemi için bir çözüm değildir. Saç dökülmesi probleminin pek çok nedenden dolayı ortaya çıktığından bahsetmiştik. Örneğin saçlarınız guatr kansızlık gibi sebeplerden dolayı dökülüyorsa şampuan en ufak bir iyileşme dahi sağlamayacaktır. Kansızlık nedeniyle saçları dökülen bir kişiye şampuan kesinlikle çözüm olmayacaktır. Bu nedenle kişinin demir eksikliğine bağlı olan kansızlık rahatsızlığını ortadan kaldırması gerekir. Kansızlık problemi geçtiğinde saç dökülmesi problemi de ortadan kalkacaktır. Bu nedenle şampuan kansızlıktan dolayı ortaya çıkan saç dökülmesini tedavi edemez.

Saçınızın Dökülme Nedenini Öğrenin

Saçınızın dökülme nedenini öğrenmediğinizde pek çok maddi ve sağlıksal problemler ortaya çıkabilir. Çünkü internette veya televizyonlarda saç dökülmeniz dursun, saç dökülmesine karşı savaş açan şampuan gibi reklamlar sizi aldatabilmekte ve cebinizi sömürmektedir. Hatta iş bazen sağlığınızı dahi tehdit edecek konuma gelebilir. Bu nedenle saç dökülme nedeninizi öğrenmek bunun için atacağınız tedavi adımlarını belirler, ve gereksiz harcamalardan kurtulmanızı sağlar.

Saç Dökülmesi İçin Cildiye’ye Başvurun

Saç dökülme nedeninizi öğrenmek için cildiyeye başvurabilirsiniz. Veya saç analizi yapan eczanelerin uygulamalarına katılabilir,  gerekli adımları atabilirsiniz. Türkiye’de pek çok eczanede saç analizi uygulaması yapılmaktadır. Özellikle Türkiye’nin saç uzmanı sloganı ile yola çıkan ve sadece saç dökülmesi problemlerine karşı ürünler üreten Hair Pharma ile saç analizi yaptırabilirsiniz. Saç analizinin ardından saç dökülme nedeninin öğrenebilir ve buna karşı bir adım atabilirsiniz.

Şampuan Saç Dökülmesinde Etkili Mi?

Sanılanın aksine saç dökülmesinde şampuanlar etkili değildir. Ancak sadece bazı sorunlara karşı etkili şampuanlar işe yarayabilir. Örneğin kırılarak dökülen saçların tedavisinde şampuanlar etkili olabilir. Bu sayede kırılan saçın yerine yeni saç gelecek ve saç dökülme probleminiz çözülmüş olacak.

Biotin İçerikli Şampuanlar Kullanılmalıdır

Saç dökülmesine karşı etkili olan şampuanların bir kısmı temizleyici bir kısmı ise onarıcı olarak kullanılmaktadır. Bu şampuanlar, medikal ve normal şampuanlar olarak ikiye ayrılırlar. Eczanede satılan saç dökülmesine karşı olan şampuanlarda Biotin yani B7 vitamini içermektedir. Biyotin saç ve tırnak sağlığında oldukça etkilidir. Biotinli şampuanlar sayesinde saçlarınız eskisinden daha gür ve sağlıklı çıkmaktadır. Biotin içerikli şampuanların yanı sıra bunların tablet sprey veya şurup versiyonları da bulunmaktadır.

Bioxcin Forte

İçerdiği yoğun B vitamini sayesinde saçların zamanla yenilenmesini sağlıklı ve gür biçimde çıkmalarını sağlamaktadır. Bioxcin ürünü saç dökülmesine karşı en yaygın kullanılan şampuanlardan biridir. Bioxcin forte serum veya şampuan olarak kullanılabilir, ayrıca saç çıkarıcı özelliği de bulunmaktadır. Ancak en az 6 ay kullanmak gerekir. Genelde saç kırılmasından kaynaklanan saç dökülmesi problemlerine karşı iyi gelse deyine de aşırı saç dökülmesi gibi durumlarda mutlaka bir hekime danışınız.

Tresan Isırgan Otu Şampuanı

Isırgan otu saç dökülmesini durdurup saçların yeniden gür bir biçimde çıkmasını sağlayan oldukça güçlü  bir bitkidir. Tresan ürünü de ısırgan otu özlerinden oluştuğu için saç dökülmesini engelleyici özelliğe sahip, ancak yoğun saç dökülmelerinde mutlaka bir hekime danışmanız gerekir. Tresan Isırgan Otu Şampuanı genellikle kadınların saç dökülmelerinde daha etkili konumdadır.

 

Zigavus Sarımsak Özlü Şampuan

Sarımsak saç uzamasında oldukça etkili bir bitkidir. İçerdiği yoğun B1, B6 ve B12

vitaminleri sayesinde saçları güçlendirir. Ve yeniden saç çıkmasını sağlar.Ancak bu etkiyi görebilmek için uzun süreli kullanım gereklidir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir