3 En İyi Kombi Tavsiyesi

kombi tavsiyesi

Evlerimizin ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılaması için kombilere ihtiyaç duyuyoruz. Kombiler duvara asılabilen az yer kaplayan evimizin olmazsa olmazlarıdır. Bu nedenle pek çok kişi kombi almakta ve en iyi kombi hangisidir ve  nereden alınır gibi pek çok soru sormaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere en iyi 3 kombi tavsiyesi vereceğiz.

En İyi 3 Kombi Tavsiyesi

Kombiler Kaça Ayrılır ?

Kombiler çalışma prensiplerine göre üçe ayrılırlar. Bunlar bacalı kombi, hermetik kombi ve baca fanlı kombilerdir. Ayrıca ateşleme sistemlerine göre de ikiye ayrılırlar. Bunlar pilot alevli ve elektronik ateşlemeli şeklindedir. Ancak son zamanlarda piyasa da yoğuşmalı kombiler de bulunmaktadır. Peki yoğuşmalı kombi nedir nasıl çalışır?

Yoğuşmalı Kombi Nedir? Nasıl Çalışır ?

Yoğuşma bir kimyasal olaydır. Gaz halindeki bir maddenin, sıvı haline dönüşmesi yoğuşma olarak adlandırılır. Yoğuşma sayesinde gaz ısı kaybeder ve çevresine sıcaklık yayar. Yoğuşma halindeki gaz çevresine ısı yayarak ortam sıcaklığını artırır. Yoğuşmalı kombi A sınıfı bir kombi olduğu için diğer kombilere göre oldukça az yakmaktadır. Yoğuşmalı kombi alacağınız zaman diğer kombilere kıyasla doğalgaz faturasında % 5 ile % 20 arası tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak yoğuşmalı kombi çalışma mantığından dolayı her yere takılamaz, takıldığı yerde mutlaka bir su gideri olmalıdır. Örneğin mutfağa takılacak ise mutfak su giderine balkona takılacak ise balkon su giderine bağlanmalıdır. Aksi takdirde bir yoğuşmalı kombi sahibi olamazsınız.

Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim ?

Hangi kombiyi alacağınız aslında evinizin büyüklüğü ile ilgili. Örneğin eviniz 50 metrekare ile 130 metrekare genişliğinde ise 24 kw kombi almalısınız. 130 metrekareden büyük bir eviniz var ise alacağınız kombi en az 28-32 kw olmalıdır.

Kombi Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Genellikle insanlar kombi alırken en pahalısını ve en kalitelisini tercih etme yanılgısına düşüyorlar. Oysa ki kombi
tüm tesisatın yalnızca üçte birini oluşturur. Bu nedenle kombi seçimi yaparken markaya değil daha çok evinize uygun sistemi seçmelisiniz. Kombi almadan önce yapmanız gereken ilk şey muhakkak bütçe oluşturmaktır. Gerekli bütçeyi oluşturduktan ve  kombi için ödeyeceğiniz en yüksek tutarı belirledikten sonra, kombi konusunda uzman çalışanlara sahip ve bu konuda size tavsiye veren firmalara danışmalısınız. Piyasa da yüzlerce kombi modeli bulunmaktadır. Bu da sizin hangi kombiyi tercih edeceğinizi oldukça zorlaştırabilir.

Size kombi sistemi konusunda birkaç tavsiye de bulunabiliriz. İlk olarak önceliğiniz radyatörlerinizde debi kontrol vanalarını kullanmalısınız. Bu vana sayesinde uzaktaki peteklerin ısınmama ve yakın peteklerin aşırı ısınma probleminin önüne geçer. Üstelik her bir derecelik ısı artışı yaklaşık % 8 enerji israfına neden olmaktadır. Bu nedenle yakın peteklerin aşırı ısınması oldukça kabarık bir fatura gelmesine neden olabilir.

Başka bir tavsiye olarak radyotörlerinizde termostatik vana kullanmalısınız. Bu sayede yeterli ısıya ulaşan petekler kapanacak ve soğuduğunda tekrar açılacak. Böylelikle hem enerji tasarrufu sağlayacak hemde kombinizin ömrünü uzatacaksınız. Ayrıca kombi sisteminize uygun termostatik vana kullanmalısınız. Termostatik vana kullanmanızın kombi sisteminize pek çok faydası vardır bu faydalardan birkaçını sizler için sıraladık,

Termostatik vanalar sayesinde dilediğiniz gibi program yapabilir ve kombi sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen aşırı ısınma problemlerinden dolayı oluşan enerji israfını kontrol altında tutabilirsiniz. Bu sayede her bir derecelik ısı artışından oluşan %8’lik enerji israfını önlemiş olur ve size gelecek faturayı kendi kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

Termostatik vanalar sayesinde sıcaklığa en çok ihtiyaç duyduğunuz saatlerde oda sıcaklığını yükseltebilir, sıcaklığa en az ihtiyaç duyduğunuz saatler de oda sıcaklığını düşürebilirsiniz. Bu sayede kombinin harcadığı enerji kontrol altına alabilirsiniz.

Kombi Seçerken Dikkat Edilecek Özellikler

Eviniz için uygun kombiyi seçmek oldukça önemlidir.Bu nedenle uygun kombiyi seçerken dikkat edilecek bir kaç özellik bulunmaktadır.

– Enerji verimliliği yüksek olan bir kombi tercih etmeniz, faturanızın daha düşük gelmesini dolayısıyla tasarruf
etmenizi sağlar.

-Alacağınız kombinin servis onarım ağının geniş olmasına pek çok yerde yetkili servis şubesinin bulunmasına dikkat edin. Özellikle oturduğunuz eve yakın bir yerde yetkili servis bulunması olası arıza durumunda kısa sürede onarılmasını sağlar.

-Dijital panele sahip kombileri tercih edin.Kombi alırken dijital panele sahip olması daha kolay ayarlanmasını sağlar.

– Yoğuşmalı kombi tercih etmelisiniz. Yoğuşmalı kombiler çok daha az enerji harcarlar.Böylelikle ciddi bir enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

En İyi 3 Kombi Tavsiyesi

En çok tercih edilen kombilerden biri olan Baymak Lambert Hermetik Konvansiyonel Kombi, genellikle 100 metrekareden küçük evler için tercih ediliyor. Özellikle fiyat olarak da oldukça uygun olan Baymak kombi, fiyatına göre verdiği performans ise inanılmaz. Fiyatı ortalama 1000-1200 TL arası olan kombi, İstanbul Bilişim mağazasında satılmaktadır.

Baymak Lambert Hermetik Konvansiyonel Kombi Özellikleri,

Fiyat : 1500 – 1900 TL

Isıtma Gücü : 24.8 kw

Maksimum Verim %93.6

Verim Sınıfı : 3 Yıldız

Sıcaklık aralığı : 30-85 derece

Sıcak su aralığı : 30-60 derece

Minumum sıcak su üretimi : 2.5 LT/DAK.

Ateşleme Tipi : Elektronik

Sıcaklık Kontrolü : NTC Sensör x 2

Eşanjör Yapısı : Çift Eşanjörlü

Gaz Valfi Modülasyonu : Elektronik Kontrollü

Yükseklik : 72.5 cm

Genişlik : 40 cm

Derinlik : 30 cm

Gaz Tipi : Doğalgaz/ LPG

Voltaj: 230 V

Koruma Sınıfı : IPX4D

Buderus Logomax Hermetik Konvansiyonel Kombi Özellikleri

Fiyat : 2000-2500 TL

Kompakt tasarımı sayesinde yer tasarrufu

LCD ekran ile kolay ayarlanabilme

Paslanmaz çelik plakalı eşanjör

Hidrolik bağlantılar ile kolay kurulum

Oda termostatı sayesinde enerji tasarrufu

Sirkülasyon pompası sayesinde ısınma ve su gürültüsü problemlerinin engellenmesi ve arıza gösterimi

Entegre güvenlik paketi

On/Off modülasyonlu kumandalar ile kolay kullanım

 

Vaillant Turbotec Pro Konvansiyonel Kombi Özellikleri

kombi tavsiyesi 2019

 

Fiyat : 3.400 TL- 4000 TL

Nominal Isı Kapasitesi : 32 kw

Enerji Verimliliği: %85

Ağırlık: 38 KG

Kalite 1.Sınıf

Tip : Hermetik

Ekonomik tüketim, yüksek ısı konforu, düşük enerji sarfiyatı ve 7/24 yetkili servis sayesinde kusursuz bir kombi. Kombi alacak kişiler yukarıda yazmış olduğumuz üç markayı mutlaka incelemeliler.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir