Yüksek Tansiyonu Düşüren Doğal Yöntemler

Tansiyonu ne düşürür?

Yüksek tansiyon kalbinize ciddi derecede rahatsızlık verebilen hatta kalp krizine dahi neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Dünyada ortalama 1 milyar kişi yüksek tansiyon hastasıdır, bu da her 7 kişiden birinin yüksek tansiyon hastası  olduğu anlamına gelir. Tansiyon ayrıca ülkemizde en yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Tansiyon hastaları tansiyon seviyelerini sürekli kontrol altında tutmak zorundadırlar, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Ancak yüksek tansiyon ilaçlarla kontrol altına alınabilse bile bunu doğal yollarla da çözebilirsiniz.

Doğa kusursuz yaratılışı ve ürünleriyle adeta insanlığın hizmetine sunulmuştur. Doğada pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitkiler bulunmaktadır. Ayrıca tansiyon düşüren bitkiler meyveler yiyecekler de bulunmaktadır. Bu yazımızda tansiyonu doğal yollarla düşürmenin yöntemlerini paylaşacağız.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Etkili Yöntemler

1- Düzenli Yürüyüş Ve Egzersiz

Düzenli yürüyüş ve egzersizler yüksek tansiyonu düşürmek için yapacağınız en faydalı şeylerden biridir. Düzenli yürüyüş ve egzersizler kan basıncını düşürür ve kalbinizi daha güçlü ve verimli hale getirir.  Haftada ortalama 4 gün yapılacak 40 dakikalık yürüyüşler kalp sağlığı için çok faydalıdır. Bunun üstüne çıkmak örneğin her gün 60 dakika gibi kalp sağlığı için daha da etkili olacaktır. Tansiyon eşittir kalp sağlığı demektir.

Tansiyonunuzu sıklıkla en iyi tansiyon aleti ile doğru şekilde ölçümler yaparak kontrol edin, değerlerin yüksek yada düşük olduğunda gerekli ise mutlaka doktorunuza başvurun.

2- Sodyum Ve Tuz Tüketimini Bırakın Veya Azaltın

Tüm dünya ülkelerinde tuzlu yiyecekler yaygındır. Ve bunların çoğu da işlenmiş ve hazır gıdalardır.
Bu sebeple tuz alımını azaltmanız kalp sağlığınız için yapacağınız en iyi şeylerden biri olacaktır.
Tuz alımının azaltılmasıyla ilgili pek çok destekleme sağlık çalışmaları yapılmış ve kamu spotları
düzenlenmiştir. Ayrıca pek çok çalışma tuzun kalp sağlığı ve tansiyon için büyük bir risk oluşturduğu düşünülmektedir. Bu nedenle tuz alımını azaltmanız ve işlenmiş gıdalar yerine taze otlar ve baharatlar tüketmenizi tavsiye ederiz.

3- Alkolü Bırakın Veya Azaltın

Alkol tüketimi yüksek tansiyonun en önemli suçlularından biridir. Dünyadaki Yüksek tansiyon vakalarının %16’sı alkol tüketimiyle doğrudan ilgilidir. Ancak bazı araştırmalar düşük alkollü içkilerin ( bira, şarap ) kalp sağlığına bir zarar vermeyeceğini öne sürmektedir. Ancak yine de alkolün kalp sağlığına zararı kesindir. Günlük alkol alımı erkekler için maksimum 30-50 ml kadınlar için ise maksimum 25 ml olmaktadır. Bu değerlerdeki alkol alımları kalp sağlığını ciddi derece de olumsuz  etkilememektedir.

4- Potasyum İçerikli Gıdaları Tüketmeye Önem Verin

Potasyum vücut için oldukça önemli bir mineraldir. Vücuttaki sodyum dan kurtulmanızı sağlar ve kan basıncını azaltır. Yüksek oranda potasyum içeren gıdalar şunlardır :

-Sebzeler
-Meyveler
-Süt ve süt ürünleri ( yoğurt,peynir vs )
-Ton balığı somon ve diğer balık türleri
-Fındık ve bazı kuru yemişler
-Fasulye

Potasyum oranı yüksek olan bu gıdaları tüketmeniz tansiyonunuz düşürmenize yardımcı olur.

5- Kafeini Azaltın Veya Bırakın

Düzenli kafein alımı tansiyonunuzu yükseltici etkiye sahiptir. Kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri sık tüketmek kalp sağlığını olumsuz etkiler. Günde bir bardak hafif kahve veya 3 bardak çay’dan fazla kafein alımı uzun vadede kalp sağlığını olumsuz etkiler. Ancak günde az miktarda kafein tüketen bireylerin kafein tüketmeyen bireylere göre daha az kalp hastalığına yakalandığı belirtildi.

6- Stres Yapmayın

Bedenimiz ruh ile bağlantı halindedir.Ruhsal problemler bedene de yansır ve bireylerin bedenleri de ruhsal problemlerden hasar görür. Bu nedene stresin de tansiyonu oldukça yükselttiğine dair çalışmalar mevcuttur. Stresli olduğunuz zamanlarda Tansiyonu daha da yükseltecek alkol ve tuzlu yiyecekler yemekten kaçının.

7-Bitter Çikolata Ve Kakao Tüketin

Bitter çikolata ve kakao fazla miktarda tüketildiğinde yağlı olduğundan dolayı kalp sağlığını olumsuz etkileyecektir. Ancak az miktarda tüketilen bitter çikolata veya kakao kan damarlarını genişletip tansiyonu düşürmektedir. Özellikle şeker içermeyen çikolata ve kakao tüketimi Yüksek tansiyonu düşürücü etki yapar.

8- Zayıflayın

Vücutta fazladan taşınan yağlar oldukça risklidir ve kan basıncını önemli ölçütte yükseltebilir. Bu nedenle ideal kilonuzun üstünde iseniz kilo vermeye çalışmanız önerilir. Araştırmalara göre vücut ağırlığının % 5 i kadar zayıflamak kan basıncını  önemli ölçütte düşürür. Kilo vermeniz durumunda kan damarlarınız genişler ve daha sağlıklı bir kalbe kavuşursunuz. Özellikle kilo vermenin yanı sıra egzersiz yapmanız durumunda tansiyonunuzun yükselme ihtimali çok daha düşecektir.

9- Sigara Tüketimini Bırakın

Sigara kalp sağlığının en büyük düşmanıdır. Öyle ki sigara yüzünden milyonlarca kişi her yıl yaşamını kaybetmektedir. Yaşamını kaybeden milyonlarca kişinin büyük bir bölümü de kalp hastalıkları sebebiyle ölmektedir. Her sigara içişiniz de  geçici olarak kan basıncını artırmış olursunuz. Ayrıca içtiğiniz sigara dumanı kan damarlarına karışarak zamanla damarları tıkar ve zarar verir. Bu nedenle sigarayı bırakmak Yüksek tansiyon ve kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

10- Şeker Tüketimini Ve Rafine Karbonhidrat Alımını Bırakın

Şeker tansiyonu yükselten en zararlı gıdalardan biridir. Şekerin yanı sıra beyaz un beyaz karbonhidrat ürünleri şekerlendirilmiş veya tuzlu karbonhidratlar kan dolaşımında şekere dönüştüğünden oldukça zararlıdır. Ve tüketilmemesi gerekir. Bazı araştırmalar düşük karbonhidrat tüketen bireylerin diğer bireylere göre kan basıncı daha düşük çıkmıştır.

11- Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Düşük kalsiyum alımı yüksek tansiyona neden olabilmektedir. Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmek kan basıncını düşürücü etki yaparak kalp sağlığınızı korumaktadır. Yetişkinler için günlük alınması gereken kalsiyum miktarı 1.000 Mg dir. 50 Yaş üstü bireyler kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyduğundan günlük kalsiyum alımını % 25 artırmalıdırlar.

12- Magnezyum Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Magnezyum kan damarlarını genişletip rahatlatan önemli bir mineraldir. Bireylerde magnezyum eksikliği oldukça seyrek görünmesine  karşın pek çok kişi yeterince magnezyum almaz. Yeterli miktarda sebze süt ürünleri ve et ürünleri tüketerek gerekli magnezyumu karşılayabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir