Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbank’ler, cihazlarınızın şarj edilmesini sağlar. Ancak cihazınızın şarj edilmesi için öncelikle Powerbank’in şarj edilmesi gerekir. Bu şarj işlemini ister dizüstü bir bilgisayar ile ister priz yardımı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  Powerbank tamamen şarj edildiğinde, güç kablosunu çıkartıp istediğiniz zaman cihazlarınızı şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Powerbank ne zaman şarj edilir

Powerbank’in ne zaman şarj edilmesi gerektiğini görmek için LED ışıklarını kontrol etmelisiniz. Powerbank gerekli gereksiz her zaman şarj edilirse, batarya ömrü kısalabilir. Çoğu Powerbank’in yan tarafında dört adet LED ışığı vardır. Pil azaldıkça ışıklar yavaş yavaş sönecektir. Powerbank’i şarj etmek için bir veya iki ışık kalana kadar beklemelisiniz. Bir veya iki ışık kaldıysa, Powerbank’in ara kablosunu takın ve ara kablonun diğer ucunu USB girişli bir adaptöre takın. Adaptörü prize takın ve şarj edilmesi için bekleyin. Eğer prize takacak bir adaptörünüz yok ise ara kablonun USB ucunu bilgisayarın USB girişine takıp Powerbank’i şarj edebilirsiniz. Powerbank’i şarj etmek için çoğunlukla prizleri kullanın. Çünkü prizler, bir laptop veya masaüstü bilgisayardan daha hızlı şarj edebilirler. Powerbank’i aşırı şarj etmekten kaçının. Prizde çok uzun süre takılı bırakmamaya dikkat edin. Eğer saatlerce şarj ederseniz pil ömrünü kısaltmış olursunuz.

Powerbank İlk Şarj Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Yeni bir taşınabilir şarj aleti (powerbank) aldığınızda akla gelen ilk sorulardan bir tanesi kaç saat şarj etmek gerektiğidir. Farklı marka ve modelde olan taşınabilir şarj aletleri farklı özellikte olsalar bile birbirine yakın değerdeki mAh özellikte olanlar hemen hemen yakın bir sürede şarj olurlar.  İlk aldığınız taşınabilir şarj cihazını bilgisayarda değil de normal şarj aleti ile prizle tamamen dolana kadar şarj etmelisiniz. Aygıtın ne kadar dolu olduğunu gösteren led ışıklandırmaları tamamen yandığında şarj işlemi tamamlanmış demektir.

10000 mAh Powerbank Şarj Süresi;

-Yaklaşık 5.5 saat ( 5v/2A şarj, Orijinal Standart Kablo)
-Yaklaşık 10 saat ( 5v/1A şarj, Orijinal Normal Standart Kablo)

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli;

-Kullandığınız akıllı telefonunun batarya kapasitesini öğrendikten sonra o kapasiteye göre Powerbank almanız en uygunu olacaktır. Eğer akıllı telefonunuz 2000-4000 mAh aralığında batarya kapasitesine sahip ise arada yaşanacak kayıpları da hesaba katarak 5000-8000 mAh kapasiteye kadar şarj edebilen Powerbank ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

-Alacağınız ürünün markasına dikkat edin. Telefonunuz için şarj cihazı ne kadar önemliyse harici şarj aletinizin de kalitesi önemli olacaktır. Daha önce ismini duymadığınız sırf fiyatı düşük diye alacağınız bir Powerbank, hem telefonunuza hem de cebinize zarardır.

-Aynı anda şarj olabilen ve şarj edebilen modelleri tercih ediniz. Akşam eve döndüğünüz zaman her iki cihazınızı da aynı anda şarj etmeniz için gerekli bir özelliktir.

-Kısa devre koruması, şarj koruma, yüksek akım koruması gibi özelliklerin bulunması da faydalı olacaktır.

Powerbank Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Powerbank’lerinizi sıcağa ve darbeye maruz bırakmamanız gereklidir. Eğer aşırı sıcağa ve darbeye maruz kalırsa içinde bulunan batarya deforme olabilir. Özellikle yüksek kapasiteli Powerbank’ler daha yüksek patlama yaratabilir ve hem canınıza hem malınıza zarar verebilir. Şarj hızı kablo ile de alakalıdır. Ne kadar kaliteli kablo kullanırsanız telefonunuz o kadar hızlı şarj olur. Bizim sizlere ufak bir tavsiyemiz ise kendi telefon kablolarınız ile şarj ederseniz daha verimli sonuçlar elde edersiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir