En İyi Halı Yıkama Yöntemleri

Halı yıkama tekniklerinde günümüzde gelinen nokta oldukça gelişmiş seçenekleri bulundurur. Eskiden sokak aralarında evlerin bahçe ya da ön kısmına seçilerek halı yıkama işlemleri yapılırken şimdilerde halılarını yıkamak isteyenler birden fazla yönteme başvurabiliyor. Halı yıkama işlemleri aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilir:

En İyi Halı Yıkama Yöntemleri

Elde Yalı Yıkama: Elde halı yıkama bilinen ve eski bir yöntemdir. Bu yöntem bir fırça kullanılarak yapılabilir. Eğer file kullanılırsa köpürme işlemi daha etkili olabilir. Bu sırada kullanılacak olan malzemeler arasında çamaşır deterjanı bulunur. Durulama işleminin ise doğal şartlarda olması halının yıpranmaması ve ilk günkü parlaklığını koruması açısından oldukça önemli. Bu yöntem emek sar etmeyi gerektirdiğinden herkes tarafından tercih edilmez.

Elde Makine İle Halı Yıkama: Halı yıkama firmalarının sıklıkla kullandıkları yöntem olarak elde makine yardımıyla halı yıkama halıda herhangi bir hasarın oluşmaması için en iyi yöntemlerden biridir. Kurutma aşamasına geçilmeden önce halı bol su ile durulanır. Bu makineler birçok kişi tarafından temin edilerek evlerdeki halıları yıkamada bu etkili yöntem kullanılır.

Otomatik Makine Yardımıyla Halı Yıkama: Günümüzde halı yıkama yöntemi olarak sıklıkla tercih edilir. Halı bu sayede rahatça temizlenebilir ve gereksiz yere güç sarf etmiş olunmaz. Otomatik makine halıların ebatlarına göre ayarlanarak bir taraftan yerleştirilir ve diğer taraftan halı yıkanmış olarak çıkar. Bu yöntemi kullananlar halı yıkama firmalarıdır. Halılarda hasar oluşma durumlarında kontrol mekanizması zayıf olup hızlı müdahale yapılamaz. Fakat temizleme açısından en iyi halı yıkama yöntemleri arasında olan etkili bir yöntemdir.

Doğal Yöntemlerle Halı Yıkama

Halı yıkama konusunda deterjan seçimi çok önemli bir detaydır. Buna dikkat edilerek halıların zarar görmesi ve canlılığını kaybetmesi önlenebilir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın halı yıkanırken deterjan seçimi en önemli noktadır. Hem halılar iyi şekilde temizlenir hem de halının tüylerine ve dokusuna göre temizleme yapılmış olur. Özellikle yün halılarda saf sabun ya da Arap sabunu kullanmak önemlidir. En iyi halı yıkama yöntemleri ancak bu sayede etkisini göstermiş olur. Halılar yıkamanın ardından iyi şekilde durulanmalıdır. Aksi halde halıların tüyleri deterjandan arınmış olmaz ve tüyler zamanla zarar görebilir. Halılarda renk kayıplarının önlemek için zararsız olan temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Durulama sırasında yumuşatıcı kullanılası tavsiye edilir.

Halılar yıkanırken çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Ağartıcı kimyasal maddeleri halı yüzeyine sürmek telafi edilemeyen sonuçları ortaya çıkarabilir. Doğal yollardan halı yıkamak için en iyi yöntem doğal ürünlerle karışım elde ederek bu karışımı halıya uygulamaktır. Bu karışımı elde ederken bir su bardağı karbonat ya da kabartma tozu, bir fincan kadar mısır nişastası, bir fincan kuru nane ya da nanenin yerine kullanılabilecek mikrop öldürücü defne yaprağı ya da kekik karıştırılır. Halıya malzeme eşit miktarda uygulanır ve halıya fırça yardımıyla yedirilir. Bu karışımın bir gece halıda bekletilmesi sonucunda bakteriler ve akarlarda yüksek miktarda azalma olacaktır. Bir sonraki gün halı elektrik süpürgesi yardımıyla temizlenir. Eğer halı tüylü bir yapıya sahipse elektrik süpürgesinin başlığını çıkarmada fayda vardır. Böylece derinlemesine temizlik gerçekleşmiş olacaktır.

Piyasadaki halı yıkama deterjanlarının kullanılmasında seçici olmakta yarar vardır. Çamaşır duyu tek renk halılarda kötü bir sonuç yaratmazken bazı çamaşır suyu içerikli halı deterjanları renkli halılarda deformelere neden olabilir. Bazı kimyasal maddeler halıların tüylerinin kopmasına dahi neden olabilir. Limon ve nane kokulu olan halı şampuanları tercih edilebilir. Fazla uygun fiyatlı olarak piyasada bulunan leke çıkarıcı halı temizleme deterjanları tercih etmek yerine fiyat bakımından normal bir halı şampuanı tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Bu şampuanlar kullanılarak köpük miktarını belirlenebilir ve halının toz tutması önlenebilir. Halı üzerine dökülen sıvıların yüzey kısmında jalarak derine işlemesi de önlenmiş olur.

Halı Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Halı yıkamada en önemli noktalardan biri halının cinsidir.
  • Halı yıkama yöntemi halının türüne uygun şekilde seçilmelidir.
  • Doğal şampuanlar kullanılmalıdır.
  • Yıkama öncesinde leke kontrolü yapılarak gerekirse halı yıkama firması müşterileri bilgilendirmelidir.

Makine ile halı yıkamanın gerçekleştirildiği sistemde dakikada hızla dönen fırça yardımıyla halılar sırasıyla yıkanır Bu yöntem bilinen en iyi halı yıkama yöntemleri arasında başarılıdır ve derinlemesine temizlik fırsatını sunar. Otomatik halı yıkama sistemlerinde gelişen teknoloji kullanılmış ve makine az miktarda insan gücü tarafından çalıştırılmaktadır. Elle yıkama sistemlerinin bina yapılarındaki değişiklik sonucunda uygun ortamın bulunamaması ile sonu gelmiştir. Kırsal bölgelerde ise hala örneklerine rastlanılır. Makineli yıkama günümüzde en sık tercih edilen yöntem olarak bilinir.

Halıların maksimum verim alınarak yıkanması için halının cinsine dikkat edilmesi ve halı türüne hangi yöntemin daha uygun olduğu saptanmalıdır. Makinede dokunmuş halılar için her yöntem uygunken, yün ve kilim tarzı diğerlerine göre daha hassas ve ince olan halılar ise elde ya da makinede yıkamak için uygundur. Evlerde makine kullanılarak özenle yıkabilen halılar için alanında tecrübeli ve eğitim almış firma elemanlarından da yardım alınabilir. Halı yıkarken kullanılan halı şampuanları kullanılacağı halıya uygun özelliklere sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu şampuanlar artık halıların türlerine göre bulunabilmektedir. Halı yıkama işleminin ardından durulanma işlemi iyi yapılmalı ki halının içerisinde su kalmasın ve kuruma süresi azalsın. Bir diğer dikkat edilmesi gereken aşama ise kurutma olduğundan kapalı ortamlar tercih edilmeli, halı fazla güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir