En İyi Elektrikli Süpürgeler

Elektrikli süpürge tavsiyelerimiz

Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri

Evimizde en çok kullandığımız aletlerin başında elektrik süpürgeleri gelmektedir. Elektrikli süpürgeler hayatımızın  bir vazgeçilmezi ve her evde mutlaka bulunan bir teknolojik alet. İşte bu sebeple elektrikli süpürge alırken kafamızda pek çok soru işareti kalabiliyor. En İyi elektrikli süpürge hangisi, en iyi çekim gücü olan süpürge, en iyi toz torbasız süpürge en kullanışlı süpürge gibi pek çok özelliği doğal olarak merak edebiliyoruz. Bu nedenle bu yazımızda süpürge alırken dikkat etmeniz gereken şeyler, en iyi süpürge marka ve modelleri, en uygun elektrik süpürgesi gibi pek çok konuya değineceğiz.

Elektrik Süpürgesi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Elektrik süpürgesi alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus bulunuyor. Bunlardan birisi ise hiç kuşkusuz elektrik süpürgesinin  watt değeridir. Watt elektrik süpürgesinin ne kadar enerji harcadığını ifade eder. Aynı zaman da da elektrik süpürgesinin emiş gücüne yani performansına da etki eder. İdeal bir süpürgenin emiş gücü 350-600 arasında olmalıdır. Çok yüksek emiş gücü veya çok düşük emiş gücüne sahip makineler aldığınızda ileride sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça olasıdır. Örneğin yüksek emiş gücü olan bir elektrik süpürgesi aldığınızda başta kendinizi avantajlı olarak görseniz de süpürgenin halılara yapışması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle emiş gücüne dikkat etmelisiniz, ve ayarlanabilir emiş gücüne sahip makineler almalı veya ideal emiş gücü olan bir makine almalısınız.

Elektrik süpürgenizin ne kadar elektrik tükettiği de oldukça önemlidir. Çünkü cihazın elektrik tüketimi ay sonu faturanıza  oldukça kabarık yansımasına sebep olabilir. Elektrik süpürgeleri her ne kadar saatlerce kullanılmasa da yine de yüksek watt elektrik tüketen makineleri almaktan kaçınmalısınız. İdeal elektrik süpürgesi ortalama 750-1500W aralığında olmalıdır. Daha yüksek wattlı makineler daha iyi performans göstereceği düşünülse de aslında hiçte öyle değildir.

İyi bir elektrik süpürgesi almadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise elektrik süpürgesinin dB yani ses değeridir. dB değer yüksek makineler oldukça gürültü yapmakta ve eğer evde yaşlı, bebek veya hasta varsa oldukça sorun olabilmektedir. Elektrik süpürgeleri ilk alındıklarında çok ses yapmaz iken zamanla oldukça gürültülü hale gelebilmektedir. Elektrik süpürgesi alırken dB değeri çok önemlidir. 60 dB bir değere sahip elektrik süpürgesi oldukça idealdir. Ancak ufak dB oynamalarının büyük farklılıklar yaratacağını kesinlikle unutmayın.Örneğin her 3 desibel de bir ses seviyesi 2 kat artar. Bu nedenle 60 dB ile 63 dB elektrik süpürgesi arasında 2 kat ses farkı vardır.

Süpürgenizin ne kadar iyi hava çektiğini gösteren Hava debisi diye adlandırılan bir değer vardır. Bu değer süpürgeniz için oldukça önemlidir. Saniyede 40 litre ve üzeri hava debisi olan süpürgeler en ideal süpürgelerdir. Ayrıca son teknolojiyle üretilen Hepa Filtre (bkz:HEPA Filtre Nedir? Ne İşe Yarar? ) adı verilen değerlerde elektrik süpürgeleriniz için oldukça önemli bir değerdir. Hepa filtreler elektrik süpürgesi kullanım esnasında ortaya çıkan toz parçacıklarını yakalayıp %99.99’a kadar temizleyebilmektedir. Bu özellikle toz alerjisi olanlar için belki de dikkat etmeleri geren en önemli husustur. Hepa filtreler toz tutma seviyelerine göre Hepa 10, Hepa 11, Hepa 12, Hepa 13, Hepa 14 şeklinde adlandırılırlar. Hepa filtreler seviyelerine göre tozların %95 ile %99.99 a kadar temizleyebilmektedirler. Bu nedenle elektrikli süpürge alırken Hepa Filtre değerlerine dikkat etmeli ve Hepa Filtre 14 değerinde bir Elektrik Süpürgesi alınmalıdır.

Elektrikli Süpürge Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik süpürgeleri toz torbalı,toz torbasız sulu ve slikonlu elektrik süpürgesi olarak 4 farklı şekilde satılmaktadır. Çeşitliliğin fazla olması pek çok kişinin kafasını karıştırabilmektedir.Torbalı süpürgeler ucuz da olsa ilave torba masrafı olmaktadır. Su filtreli elektrik süpürgeleri de oldukça popüler bütün toz ve parçacıklar suya akıyor, böylelikle suyu süpürme işleminden sonra döküp temizleyerek kullanabiliyorsunuz. Ancak su filtreli süpürgeler oldukça gürültü yapmaktadır.Bu nedenle slikonlu süpürgeler daha çok tercih edilmektedir. Slikonlu elektrik süpürgeleri alerjik rahatsızlıklar, astım, gibi rahatsızlıkları bulunanlarda, evcil hayvan besleyen kişilerde oldukça sık kullanılmaktadır. Fiyatlarının diğer süpürgeleri göre yüksek olması dezavantajlarındandır.

Elektrik Süpürgeleri Marka Ve Modelleri

Dyson DC33C Allergy Elektrikli Süpürge

750 Watt elektrik tüketimine sahip toz torbasız bir elektrik süpürgesidir. Dyson Ball teknolojisiyle üretilmiştir. 259 Watt emiş gücü 77 dB ses seviyesi, 29.8 litre/saniye hava debisi 2 litre haznesi 6.5 m kablo uzunluğu Hijyenik ve kolay hazne boşaltımı, 5 yılık işçilik ve yedek parça garantisi, Hepa Filtre özelliği, ses yalıtımlı malzemeler ile en düşük ses seviyesi gibi birbirinden harika özellikleri vardır. Fiyatı da oldukça uygun olan  elektrik süpürgesi pek çok kişi tarafından olumlu yorum almış ve tercih edilmiştir. Fiyatı yaklaşık 1700 TL civarındadır.

Philips FC9924/07 Marathon Ultimate Elektrikli Süpürge

2400 W eneri tüketimi, A enerji sınıfı,sert zeminlerde üstün performans, Etrafı kirletmeden kolayca toz boşaltma kolaylığı sağlamaktadır. Uzaktan kumandası sayesinde istediğiniz zaman süpürgenizi kapatabilir gücünü artırabilir veya azaltabilirsiniz. Hepa 13 Filtre özelliği bulunan makinede havadaki partikülleri %99.95 oranında temizler. 75 dB ses seviyesine sahip 2.2 lt toz kapasitesi, ve 8 m kablo uzunluğu bulunmaktadır. Oldukça geniş bir servis ağına sahip olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Fiyatı ise yaklaşık 1300 TL civarındadır.

Rowenta RO6221 X-Trem Power 750 W Cyclonic Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Gelişmiş slikon sayesinde 3 kat daha üstün performans sağlamaktadır. Hepa 12 Filtre özelliği ile havadaki partikülleri %99.5 kadar temizlemektedir. 2.75 litre toz kapasitesi 2000 W güç ve 79 dBa Ses değeri bulunmaktadır. A sınıfı enerji tüketimi ile toz torbasız elektrik süpürgesidir. Pek çok olumlu yorum alan ve oldukça çok tercih edilen ve kullanılan bir makinedir. Fiyatı yaklaşık 500-600 TL arasındadır.

Fakir Hygien 2600 H2O Su Filtreli Islak Kuru Vakum Süpürgesi

Fakir Hygien 2600 H2O Su Filtreli Islak Kuru Vakum Süpürgesi görseli

Islak ve kuru vakumlama özelliği sayesinde oldukça tercih edilmektedir. 1600 W motor güvü 86 dB
ses seviyesi, Hepa 13 Filtresi 6 metre kablo uzunluğu,  1.5 litre toz haznesi bulunmaktadır. 4 aşamalı filtreleme özelliği de ekstra bulunan özelliklerindendir. 2 yıl garanti veren ve yetkili servis ağının oldukça geniş olması ile oldukça iyi bir elektrik süpürgesidir. Çok ses yaptığından oldukça fazla şikayet alsa da uygun fiyatıyla tercih sebebidir. Yaklaşık 550-600 TL’ye satılmaktadır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir